Press ESC to close

Kriptovaluta hátrányai

A kriptovaluta hátrányai

Itt az ideje, hogy a Kriptovaluta hátrányai is szóba kerüljön, miután átbeszéltük a Kriptovaluta előnyeit. Sokan csak főként azt látják maguk előtt amikor szó esik róla, hogy milyen hozamokat érhetnek el evvel az eszközzel. Sajnos rengeteg nyílt és rejtett kockázat is rejlik mindez mögött, amit nem érdemes figyelmen kívül hagynunk.

Ebben a cikkben meg fogjuk vizsgálni a Blokklánc alapú eszközök gyengeségeit. Legyen az pénzügyi, technológiai vagy környezeti szempont.


Kriptovaluta kockázatok: Árfolyam ingadozás

A kriptovaluták egyik leggyakrabban ismert kockázata az árfolyam ingadozás, gyakran volatilitásnak hívjuk. A hagyományos pénzek vagy részvények esetében megszokhattuk, hogy jellemzően sokkal kisebb mértékben változnak. Ellenben a kriptok árfolyama akár órák alatt is több tíz százalékot emelkedhet vagy zuhanhat. Azokon a piacokon ahol a szabályozás kisebb mértékben jelenik meg, bizony előfordul, hogy extrém mértékben változnak az árfolyamok.

Az árfolyam ingadozást lehet jó oldaláról is de rossz oldaláról is megközelíteni. Lehetőséget adhat nekünk a gyors nyereségre, de akár egy jelentős veszteségre is. Különösen igaz az utóbbi a kezdő befektetőkre. Egy hirtelen árfolyam zuhanás után gyakori, hogy órák alatt a portfoliónk jelentős értékét elveszíti. Megfelelő kockázat kezeléssel ezt is minimalizálni tudjuk.

Nézzük meg mik azok a tényezők amik hozzájárulnak ezekhez a kiemelkedő árfolyam változásokhoz:

  • Hírek és bejelentések: Egy-egy közösségi média poszt, szabályozással kapcsolatos döntés vagy csak technikai hiba nagy mértékben hatással van az árfolyamra.
  • Spekuláció: Ennek a piacnak egy nagy részét spekulánsok uralják, akik rövid távon szeretnének nyerészkedni
  • Alacsony piaci kapitalizáció: Egyes altcoinoknál kisebb mértékű vásárlás vagy eladás is okozhat hirtelen erősebb ármozgást.

Ezeknek a hirtelen ármozgásoknak a kezelése stratégiai felkészültséges és tudatosságot igényel. Aki hosszabb távra tervez a Kriptovalutákkal, annak érdemes figyelembe venni, hogy csak annyi pénzt kockáztasson ami nem jelent jelentős életminőség romlást egy nagyobb veszteségnél.


Bizonytalan szabályozás

A kriptovaluták szabályozása jelentősen eltér világszerte, ami jelentős jogi és befektetési kockázatot jelent. Vannak országok ahol nyitottabbak és innováció terén könnyebben közelítik meg ezeket a digitális eszközöket. Míg más országokban sokkal szigorúbbak vagy akár próbálják is betiltani ezeknek a használatát. Az, hogy ennyire szerteágazó a szabályozás elég komoly bizonytalanságot eredményez.

Például:

  • Kína már sok sok éve megpróbálta visszaszorítani a kriptovaluta kereskedést és 2021-ben betiltotta a kriptobányászatot.
  • Régebben az Egyesült Államokban is jelentősen aktívabb vita folyt arról, hogy a különböző kriptovaluták értékpapírnak számítanak e vagy sem. Ez nagyban befolyásolta a piac működését.
  • Az Európai Unió dolgozik egy átfogó szabályozáson ami megkönnyítheti a használatot és sokkal nagyobb teret engedne a felhasználóknak. Viszont fontos megemlíteni, hogy ez sem volt mindig így és jelenleg is kevésbé Kripto barát megközelítéseket alkalmaznak.

A szabályozások gyorsan változnak és ezért mire ezt a cikket olvasod bizony előfordulhat, hogy a fent említett térségeknél sokat változik a szabályozás. Különösen igaz ez az Egyesült Államokra, ahol jelentősen kedvezőbb szabályozások vannak mára már a Kriptovaluta felhasználóknak.

A befektetőket tehát nem csak a piaci ármozgás, de a politikai és jogi környezet változásai is jelentősen befolyásolhatják. Egy kedvezőtlen törvényjavaslat vagy kormányzati vélemény azonnali értékvesztéshez vezethet a kripto piacon. A kriptovaluta hátrányai között ez egy jelentős dolog és mindenképp érdemes kalkulálni vele.


Kriptovaluta hátrányai: Technikai tudás

A kriptovaluta működése igényel egy bizonyos technikai tudást is. Főleg azok számára akik nem csak vásárolni, hanem biztonságosan akarják tárolni, utalni vagy esetleg kereskedni is akarnak az eszközeikkel. A blokklánc technológia, digitális pénztárcák, privát kulcsok, decentralizált tőzsdék és az okos szerződések világa nem a legátláthatóbb a laikusok számára. Pont ezért a kriptovaluták hátrányai közt talán az egyik legjelentősebb dolog, hogy legalább az alapokat megtanuljuk és átlássuk mi, hogyan történik.

Néhány kihívást ezeken a területeken vehetünk észre technikai szempontból:

  • Kriptovaluta tárca kezelése: A kriptovaluták tárolása saját digitális pénztárcákban (Wallet) történik. Ezek lehetnek online (hot Wallet) vagy pedig offline (Cold Wallet). A pénztárcánkhoz tartozó privát kulcs talán a legfontosabb dolog ebben az egészben. Ugyanis ha elveszítjük akkor az ott tárolt pénz végleg elveszik. Nincs ügyfélszolgálat ahová fordulhatnánk. Amennyiben a digitális pénztárcánkhoz tartozó privát kulcsot (szavakat) biztonságosan megőrizzük, úgy kevésbé érhet probléma. Erről az alábbi cikkben részletesebben olvashatsz:
  • Tranzakciók kezelése: Ha téves címre utalunk például, akkor nem feltétlen fogjuk tudni visszaszerezni azt a pénzt. Ugyanis itt nem úgy működik mint egy banknál például. Ha olvastad a korábbi cikkem – Mi az a kriptovaluta – akkor már biztosan tudod, hogy ennél a működési elvnél nincs harmadik fél mivel decentralizált.
  • Decentralizált platformok: A DeFi (decentralizált pénzügyek) világában az emberek a saját pénzüket kezelik. Nincs központi szereplő aki tud segíteni a hibák korrigálásában. Ez óriási szabadságot adhat, viszont komoly felelősséggel is jár.

A fentebb felsorolt akadályok gyakran elriasztják a kezdőket vagy esetleg rossz döntésekhez is vezethet. Ha nincs meg az a megfelelő minimális technikai tudásunk, akkor gyakrabban válnak a felhasználók célponttá. Például hackerek vagy csalók számára.

Ez az iparág folyamatosan dolgozik azon, hogy felhasználóbarát felületet kapjunk, valamint oktatási anyagokat is kínálnak sokan. Egy biztos: a Kriptovaluták világa nem való mindenkinek, különösen azok nem, akik nem hajlandóak vagy képesek időt szánni, hogy legalább alap szinten megismerjék a kriptot.



Kriptovaluta hátrányai: Csalások, átverések

Itt jön el egy olyan lényeges pont, amivel az emberek jelentős része sajnos veszteséget könyvelhet el. Sok ember csatlakozik azért, hogy gyorsan meggazdagodjon és sajnos ezt a csalók ki is használják. A szabályozás hiánya, valamint a felhasználók technikai tudásának végett gyakran lesznek átverések áldozatai. Azok, akik nem elég tájékozottak, körültekintőek, könnyen elveszíthetik a pénzüket.

Vannak gyakori csalás típusok. Mint például a következők:

  • Rug pull: Azt hívjuk Rug pullnak amikor egy projekt elindul, felépít egy közönséget, majd a fejlesztők egyszer csak úgy döntenek, hogy lelépnek a befektetők pénzével. Ez gyakori DeFi projekteknél vagy új tokenek bevezetése után.
  • Scam coin: Ezek olyan kriptovaluták, amik mögött nincs valós technológiai háttér vagy egy felhasználási cél. A céljuk csupán, hogy hype-ot generáljanak, hogy a befektetők gyors meggazdagodás reményében odaadják a pénzüket egy-egy projektnek.
  • Phishing: Adathalászat folyamán a támadók olyan e-maileket vagy weboldalakat használnak amik megtévesztőek lehetnek, azért, hogy megszerezzék a felhasználók belépési adatait vagy privát kulcsait. Egy hiba folyamán az összes kripto tárcában tárolt kripto elveszhet.
  • Pump and dump: Ezekben a csoportokban/közösségekben mesterségesen felpumpálják egy alacsonyabb értékű token árát, majd a szervezője eladja a saját részesedését. Később pedig a belépők hatalmas veszteségeket könyvelhetnek el.

Ezek a csalások főleg a közösségi médián keresztül terjednek. Legjobban úgy védekezhetünk ellene, hogy kellően ismerjük ezeknek a dolgoknak legalább az alapjait. Ezért is fontos, hogy oktassuk magunkat a témában és folyamatosan tájékozódjunk.


Környezeti hatások

A kriptovaluta hátrányai közé sorolják leggyakrabban a bányászat okozta környezeti terhelést. Pontosabban a bányászattal járó magas energiafogyasztást. Digitális eszközökről van szó, viszont a háttérben a számítási műveletekhez hatalmas mennyiségű villamos energia szükséges. Főleg azoknál a rendszereknél amik Proof of Cork (PoW) konszenzusmechanizmust használnak, mint például Bitcoin.

Miért ilyen energiaigényes?

A PoW működésű hálózatok biztonsága arra épül, hogy a bányászok nagyon bonyolult számítási/matematikai feladatokat oldanak meg ahhoz, hogy a tranzakciókat hitelesítsék. Ez nagy számítási kapacitást igényel és ennek megfelelően nagy mennyiségű energiát is használ fel. A bányászat versenyalapú: tehát minél nagyobb a teljes hálózati hashráta, annál erősebb gépekre és több elektromos áramra van szükség, hogy versenyképesek maradjunk.

Környezeti következmények:

Széndioxid lábnyom: A becslések jelentős része szerint a Bitcoin hálózat éves energiafogyasztása egyes kisebb ország teljes fogyasztásával arányos. Ennek következtében jelentős szén dioxid kibocsátást eredményez. Persze érdemes figyelembe venni azt is ennél a pontnál, hogy rengeteg gépet működtetnek bányászathoz megújuló energiával is. Ezeknek a száma pedig egyre csak növekszik.


Kriptovaluta hátrányai röviden:

A kriptovaluták ígéretes eszközöknek bizonyosulnak a mindennapjainkban. Számos kockázatot rejtenek magukban, viszont ezt tudatos döntésekkel ki lehet küszöbölni. Ha megértjük a technológiát és tisztában vagyunk a kockázatokkal, és hajlandóak vagyunk időt szánni a tanulásra, akkor a használatuk természetes lesz és szinte kockázat mentes is. Ha maradt még benned némi kérdés a témával kapcsolatban, nézd meg a további cikkeket is.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük